2018-2019. nevelési év.

SZEPTEMBER: Elindult az új év, és megérkeztek a régi és új gyermekeink. Mosolygós régi gyerekek és aggódó, várakozástól feszült új gyerekek érkeztek. A Süni és a Nyuszkó-csoportok csoportszobát cseréltek, így náluk volt nagy meglepetés. Örömmel vették birtokukba az új szobákat, játékokat. Boldogan fedezték fel az új lehetőségeket. A Nyuszkó-csoportos gyerekek új óvónénit kaptak, akin bizony minden huncutságukat kipróbálták, keményen próbálgatták a határokat. Aztán többen megállapították, hogy nála is azt kell tenni, amit a régi óvónéniknél. Azóta megnyugodtak, és működnek, a régi bevált szabályok szerint. A nagycsoportba is több új gyermek érkezett és egy hét után a beszélgetőkörben elmondták, hogy itt az új óvodában mindent szeretnek. A legnagyobb izgalom azért mégis a kiscsoportban volt, ahol mindnyájan kíváncsian vártuk, hogy is sikerül az óvoda megszerettetése. A szülőkkel való előzetes találkozások, óvodával való ismerkedések, a szülői értekezlet, az ismerkedő délelőtt azért már segített mindenkit abban, hogy ne érezze magát túlságosan idegennek. Az öltözőszekrényeken szereplő jelek és nevek jelezték az érkezőknek, hogy személy szerint mindenkit nagyon várunk. Több család élt az anyás beszoktatás lehetőségével. Már az első hét végére az édesanyák az öltözőben várták a híreket, és hagyták gyermekeiket egyedül a csoportban. Most bocsátottuk szárnyaikra a régi Pillangó-csoportosainkat, akik mindig a béke szigete voltak, és most ugyanez a helyzet Pillangó csoportban a kicsikkel is. Mosolyognak, igyekeznek a szokásokat elsajátítani. Csak reggeli anyának szóló könnyekkel találkozunk elvétve, de lehet, hogy ezek is csak örömkönnyek, hogy végre óvodások lettek. Az óvoda nevéhez hűen, tesznek, vesznek aktívan egész nap. Már első nap az ebédre várva az asztalnál a "Bóbita" c. Halász Judit dalt énekelték mosolyogva. Örömmel vettük tudomásul, hogy sikeresen pályáztunk a "Mosolygós Óvoda"-i tevékenységünkkel a "Boldog Óvoda" címre, és elindulhat a gyermekek pozitív életszemléletének, kiegyensúlyozott lelki egészségének a támogatása a program által. A csoportok önálló döntésük alapján csatlakoznak a programhoz, a módszertani ajánlásból azt és annyit megvalósítva, amire a gyerekek fogékonyak. A szeptembert mindjárt a HÁLA gyakorlásával kezdjük. Már a második héten egyik ügyes grafikusként dolgozó édesanya okot adott arra, hogy hálát érezzünk; meglepett bennünket a csoportok ajtajára tervezett gyönyörű ajtómatricákkal. Csodálatosan szépek. Ezzel kezdetét veszi az idei évben az óvoda külső szépítésének a folytatása. Az első jelentős óvodai közös programunk az almaszüret, ami immáron hagyomány az óvodánkban. A hónap lezárásaként Szent Mihály napi vásár rendeztünk. Minden csoport készített vásárfiát, és a nagyobb csoportok gyermekei vásári hangulatot varázsoltak az óvodába, vásári kikiáltókkal, sok-sok portékával, játékokkal, melyeket a gyerekek megvehettek a napokkal előbb megszerzett (sportjátékokkal, ügyességi feladatok elvégzésével) zsetonjaikkal. Az árusok a zsetonokon csoportnak vásárolhattak játékot az óvodavezetőtől. Alkudozás is volt rendesen, mint a vásárokban, de a végén meg tudtunk egyezni.

OKTÓBER: A szép őszi időjárásnak hála heti rendszerességgel tudtunk ellátogatni a szép új, izgalmas játszóterekre (Cerka-firka, Mátyás Király, Vuk és a Pom-pom játszóterek). A sok izgalmas, mozgásos játékot örömmel vették birtokukba a gyerekek.  Lehetőséget kapott az óvodánk a Sima Liba játszóházba való ingyenes bejutásra az esős napokon. A gyerekek nagyon szeretik ezeket az alkalmakat, mert új izgalmas játékokkal játszhatnak. Immár hagyományként a Szemere Bertalan Iskolások a Népmese Világnapja alkalmából egy mesejátékra invitálták az iskolába készülő nagycsoportosokat. Iskolai körülmények között nézhető mese nagyon érdekelte az óvodásainkat. Október a Tesz-Vesz napok hónapja. Két napos rendezvénnyel ünnepeltünk; táncházi mulatsággal és az immár hagyományos Óvónénik Színházával. Ezek nagyon jó hangulatú, emlékezetes események kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

NOVEMBER: A Márton napi vigadalom a családokkal közös kézműveskedéssel, libazsíros kenyér evéssel, töpörtyű kóstolással kezdődött és az elkészült lampionokkal a Bazilika elé vonulva közösen énekeltünk, táncoltunk, mondókáztunk. Az esti fényben a lampionok látványa, a gyerekek felnőttek közös éneke feledhetetlen élményt nyújtott.

DECEMBER: A "Mikulás-Kupa" ismét a nagycsoportosainkké lett ebben az évben is. Ennek annál is inkább örültünk, mert évről-évre az oklevél mellé évről évre a sportszerűségért és a gyermekek fegyelmezettségéért külön dicséretben részesültünk. A Mikulásváró Óvónénik színháza mindig szép színfoltja a decembernek. Immáron hagyomány, hogy a Mikulás helyett a Mikulás manói látogatnak el a gyerekekhez és mindig valami csínytevéssel akarják megakadályozni a gyermekek ajándékozását, végül sosem sikerül. A karácsonyi meghitt Bazilikában rendezett karácsonyi flashmobunk zárja az évet. A templom karácsonyi hangulata, a gyermekek, felnőttek csodálatos éneke igazán okot ad az elérzékenyülésre. Szép alkalom az év lezárására és a advent kezdetére.

JANUÁR: Ezt a hónapot a kultúra hónapjának neveztük ki. Ebből az alkalomból több színházi előadáson is részt vettünk az Állami Bábszínházban; Diótörő, Gingalló, Batu Tá kalandjai előadásokon. Tekintettel, hogy fontos számunka a gyermekek szociobilitásának fejlesztése ebben az évben a Vakok és Gyengénlátók Intézetéből jöttek ki hozzánk érzékenyítést tartani. Kipróbálhattuk speciális szemüvegekkel, hogy a gyengénlátók hogy érzékelik a világot. Közlekedtünk a vakok segédeszközeivel,  megtapogattuk hogy olvasnak, kipróbáltuk akadálypályán hogyan közlekednek, és azt is megtudtuk, hogyan tudunk nekik segíteni szakszerűen a közlekedésben.

FEBRUÁR: A tűzoltók bábelőadással, ügyességi versenyekkel színesítve ismertették meg a gyermekeinkkel a tűzvédelemmel, tűzoltással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Ennek a műsornap folytatása is lesz gyermeknap környékén, ahol tovább bővíthetik a gyermekek ebbéli ismereteiket. Február elmaradhatatlan farsangi mulatság nélkül. Immáron több napos, hetes mulatságról beszélünk, hogy a gyerekek kiélhessék a farsang adta lehetőségeket. A felnőttek is beöltöznek, és mindig valami mókás játékkal szórakoztatják a gyerekeket. Ez a télűzés ünnepe mindenki által kedvelt, sok nevetéssel, mókával telik. A nagyobb csoportok műsorral kedveskedtek a többiekkel és egy közös táncházzal közösen is elbúcsúztattuk a telet.

MÁRCIUS: Ebben a hónapban nagy örömünkre sikerült a gyerekeket elvinni a MOM Kulturális Központba a Sárkánymese c. előadásra. Színvonalas, érdekes előadás volt, nagyon élvezték a gyermekeink. A Víz Világnapja kiemelt zöld ünnep nálunk. Sok érdekes kísérlet és videó került bemutatásra, ami nagyon felkeltette a gyerekek érdeklődését. Több napi programmá nőtte kis magát ez az ünnep, a végén molinók, tablók foglalták össze az elmúlt napok eseményeit.

ÁPRILIS:  Természetesen az ügyes gyermekeink a Nyuszi kupát is megszerezték a sportversenyen. Még az első osztályos gyerekeknél is ügyesebbek voltak. Polgármester Úr meghívására a Kifli Zenekar koncertjére kaptunk meghívást a Károlyi kertbe, ahova a nagyobb gyerekekkel látogattunk el. A zene mellett nyuszi simogatásban is volt részük a gyerekeknek és még ajándékot is kaptak. A Városháza területén felállított pavilonban több alkalommal is megfordultunk, ahol a gyerekek anyáknapi ill. húsvéti díszeket készíthettek.

MÁJUS: Ez a hónap az édesanyák köszöntésére való készülődésről ill. az Anyáknapi családi kirándulásokról szól. Ebben az évben két csoport élt a kirándulás lehetőségével. A Süni-csoport Rákoskeresztúrra látogatott el egy tanyára, ahol fejhettek kecskét, simogathattak állatokat és piknikezhettek a szülőkkel közösen. A Pillangó-csoport a Budakeszi vadasparkban ünnepelte az édesanyákat. A köszöntés és az ajándékozás sem maradt el, mint ahogy az örömkönnyes édesanya arcok sem. Az évet a Városligetben tartott vidám, gyermeknapi tűzoltós programmal zártuk. Sok izgalmas játékot hoztak a tűzoltók, tűzoltást nézhettünk, valódi eszközökkel tűzoltó kocsival ismerkedhettünk. Az év végén elbúcsúztatjuk az iskolába menő gyerekeket egy évzáró keretében. A sok vendég meggyőződhetett róla, hogy a gyermekeink érettek az iskolára.