Óvodánkról

A Tesz- Vesz Óvoda a Belváros központi, frekventált területén helyezkedik el. Minisztériumok, színvonalas hotelek, bankok veszik körül, illetve az V. kerület Önkormányzata is a szomszédságában működik.

Az óvodát látogató családok vegyes társadalmi környezetből érkeznek, különböző szociokultúrális háttérrel, gondolkodásmóddal, világnézettel. Belváros lévén sok külföldi család is járatja gyermekét az intézménybe, ezzel is gazdagítva az intézmény multikultúrális közösségét.

Az óvoda lakásóvodaként üzemel; egy belvárosi bérház fél emeletén került kialakításra. Négy csoportos intézmény, melynek bővítése 2024. januárjában fejeződött be. Az alapító okirat és a helyi területi adottságok lehetővé teszik, hogy öt csoportra bővüljön az intézmény a gyermeklétszám változásához alkalmazkodva. Az óvoda 115 fő gyermek befogadására alkalmas. 

Új bejárat a Sas utca felől ,forrás: Saját kép (2024)
Új bejárat a Sas utca felől ,forrás: Saját kép (2024)
Tavaszi dekoráció az aulában, forrás: Saját kép (2023)
Tavaszi dekoráció az aulában, forrás: Saját kép (2023)

Jelen pillanatban két szinten történik a gyermekek ellátása. A felső szinten találhatóak a csoportszobák, melyek tágasak, világosak, 57- 67 négyzetméter alapterületűek.

Homogén csoportokkal működik az intézmény, mely lehetővé teszi a korosztályok együttes fejlesztését. Ezen belül a mikrocsoportos, és egyéni fejlesztés lehetőségét is magukban foglalják, melyek a gyermekek önmagukhoz képest történő fejlesztésének is jó terepet biztosítanak.

Eszközállomány tekintetében a csoportok, - adott életkorhoz illő játékok, fejlesztő eszközök- az Önkormányzat támogatásának köszönhetően gazdag ellátottsággal rendelkeznek. A pedagógusoknak lehetőségük van az adott életkorhoz alkalmazkodva változtatni a fejlesztő eszközöket aktuális nevelési éven belül is.

Minden csoporthoz tartozik gyermekmosdó, öltöző helyiség, melyek közel vannak egymáshoz, így támogatva a gyerekek gördülékeny ellátását.

A felső szinten található a tálalókonyha, mely az utolsó minősítő ellenőrzésen 98%- os eredménnyel szerepelt, így elmondható, hogy a lehető leghigiénikusabb környezet biztosított a gyermekek élelmezésének koordinálása során. Az évenként aktuális HACCP képzések segítik, hogy a kollégák a higiéniai előírások aktuális elvárásainak megfelelően végezzék a gyermekétkeztetéssel kapcsolatos teendőiket.

Az óvoda átalakítása 2023.február 20.- án kezdődött, a munkálatok 2024. januárjában fejeződtek be. Ennek köszönhetően az intézmény új bejáratot kapott a Sas utca felől, mely lehetővé tette, hogy ne a társasház lépcsőházán keresztül érkezzenek a gyermekek és a szülők, illetve, hogy zárt rendszeren keresztül történjen a gyermekek napközbeni mozgatása a különböző fejlesztő helyiségek között.

A hatalmas tornaterem teljesen megújult. A szigetelési munkálatokkal és a terem külső vakolása lévén esztétikus, vonzó lett a sportterem, mely belülről is teljesen megújult. Az új gumiborítású sportpadlónak, illetve a terem közepén elhelyezkedő tartóoszlop szivacsborításának köszönhetően maximális biztonsággal mozoghatnak a gyerekek a területen. A mosdóhelyiségek gépészetileg és esztétikailag is megújultak.

 A mozgásigény kielégítése és a mozgásfejlesztés lehetősége maximálisan támogatott, hiszen a tornaterem nagyon jól felszerelt. Mozgáskotta eszközök, Greiswald szer, Vesco elemek, a Bozsik program által biztosított fejlesztő játékok, illetve változatos kéziszerek segítik a pedagógusok mozgásfejlesztő tevékenységeit.

 Külön foglalkozásaink is a mozgásigény kielégítéséhez és az egészséges életmódhoz köthető mindennapi mozgás biztosításához, a kiemelkedő képességű gyermekek neveléséhez kapcsolódnak. Ezeket - a szülők igényeit figyelembe véve - a gyerekek és az óvodai élet sértetlenségét szem előtt tartva szervezzük, általában a délutáni időben, önköltséges alapon. Ilyen programok a sikeresen működő néptánc, fitnesz, jóga és judo foglalkozások. 2016-tól felvették óvodánkat a "Bozsik programba", így nagy sikerű délutáni különóra az "ovi-foci" is.

Szintén a bővítésnek köszönhetően 20 négyzetméteres sószoba került kialakításra a földszinten, melyben egy modern sógenerátor porlasztja, és párologtatja a sót. A sópára intenzitása állítható, melynek köszönhetően a gyermekek számára ajánlott koncentrációban és időben lehet biztosítani az egészségmegőrző és preventív sókúrát.Az ősztől tavaszig tartó sószobai tartózkodás erősíti a gyermekek immun- és légző-rendszerét, hozzájárul a gyermekek egészségének megőrzéséhez. A sószoba mérete lehetővé teszi egy komplett csoport jelenlétét, és fejlesztését ebben a helyiségben is. A zenei-, mese- vers-, és kommunikációs tevékenységekhez kiválóan alkalmas terep.

Foglalkoztató szoba, forrás: Saját kép (2024)
Foglalkoztató szoba, forrás: Saját kép (2024)
Diavetítés a sószobában, forrás: Saját kép (2024)
Diavetítés a sószobában, forrás: Saját kép (2024)

Szintén a földszinten található egy fejlesztő szoba, ahol csend, nyugalom, és esztétikus gyermekbarát környezet fogadja az oda látogatókat. Ebben a teremben kapott helyet heti két alkalommal az utazó logopédus; heti egy alkalommal az utazó óvodapszichológus által tartott fejlesztő foglalkozás. E mellett az óvodapedagógusok is használják a gyermekek fejlettségmérését szolgáló 5-6 éves korban végzett tesztek elkészítésére; fogadóórák tartására; szülőkonzultációra, melyek szerves részét képezik pedagógiai munkájuknak.

Az alsó szint legnépszerűbb része a 70 négyzetméteres játszóház. Itt található trambulin, mászófal, csúszda, komplett játékbirodalom. A mozgásigény kielégítése mellett a rajzoló sarokkal, illetve a babzsákfotelokkal lehetőségük van a gyerekeknek a pihenésre, feltöltődésre is. Itt a gyerekek a délelőtt során szabadon kiadhatják magukból felgyülemlett energiáikat, esetleges feszültségeiket, kielégíthetik mozgásigényüket.

 Az óvoda gyermekei napi szinten látogatják a Hild teret, másnéven a Kuflis játszóteret, mely körülbelül 150 méterre van az óvodától. A Hild tér szintén nemrég esett át egy átfogó felújításon, így a gyermekek minden igényét kielégíti. A játszótér látogatása már kiscsoporttól elkezdődik, ezzel is megalapozva a csoportos közlekedés ismeretét, a közlekedési szabályok gyakorlás általi rögzülését. Erre szükség van azért is, mert nagyon sok kirándulást szervez az óvoda a gyerekeknek. Gyakran látogatják a Városligetet, ezenbelül a Vajdahunyad várát, a Gazdasági Múzeumot, Néprajzi Múzeumot. Mindezt kisföldalatti segítségével, ami amellett, hogy hatalmas élmény, segíti a tömegközlekedés és annak kultúrájának megismerését, gyakorlását. A nagyfokú mozgásigényre és mozgásszeretetre építve az óvoda minden évben részt vesz az V. kerületben megrendezésre kerülő Mikulás Kupán, melyet rendre meg is nyernek, köszönhetően pedagógusaink felkészítő munkájának.

Évek óta nagy hagyománya van az óvodai úszásoktatásnak is. Gyermekeink nagy számban vesznek részt az oktatásban, melyet az Önkormányzat is támogat; a kerület nevelési – oktatási intézményeibe járó gyermekek kedvezményesen, az iskola előtt álló nagycsoportosok pedig ingyenesen vehetik igénybe a V30 Sportközpont szolgáltatásait. Ennek is köszönhető, hogy jelentősen javult a gyermekek hiányzási statisztikája, ill. nagymértékben fejlődött a gyermekek mozgáskoordinációja.

A környezettudatos nevelés első lépéseként az energiaforrásokkal való takarékoskodásra nevelünk, ill. foglalkozunk a szelektív hulladékgyűjtés, elemgyűjtés és hulladékhasznosítás kérdéskörével, továbbá bővítjük a környezetvédelemmel kapcsolatos tapasztalatszerzések körét.

Környezeti nevelés foglalkozás Budapest témában a Nyuszi csoportban, forrás: Saját kép (2024)
Környezeti nevelés foglalkozás Budapest témában a Nyuszi csoportban, forrás: Saját kép (2024)

Az óvoda törekszik arra, hogy minél változatosabb formában gazdagítsa a gyerekek ismeretszerzésének módját, illetve, hogy maradandó élményekkel segítse a sokoldalú, harmonikus fejlődésüket. Ennek tükrében a programszervező kolléga olyan programokat szervez a nevelési év során, melyek támogatják a gyerekek aktuálisan tervezett fejlesztési feladatait. Ilyenek a múzeumlátogatások, a tematikus bábelőadások, tűzoltó bemutatók, rendőrség által szervezett programokon való részvétel. Ezek egy része az intézményen belül kerül megrendezésre; egy része pedig külső helyszín látogatása által valósulhat meg. 

 A csoportokban 2016- tól Ovi- zsaru program működik, mely a rendőrséggel együttműködve mindig olyan témákat dolgoz fel, melyek közelről érintik a gyermekeket. Ide tartozik a közlekedés szabályainak ismerete; a rendőr, mint segítő, védelmező jelenléte a gyerekek világában; a veszélyhelyzetek esetén szükséges teendők.

Tűzoltós programi bábelőadás a Maci csoportban, forrás: Saját kép (2024)
Tűzoltós programi bábelőadás a Maci csoportban, forrás: Saját kép (2024)

Szintén nagy hangsúlyt kap az érzelmi intelligencia fejlesztése játékos eszközökkel minden csoportban. Az elesettek támogatása, a társakkal való kommunikáció fontossága; a konfliktushelyzetek kezelése; annak társadalmilag elfogadott formáinak gyakorlása. Ennek támogatása céljából segítő kutyás programon vesznek részt a gyerekek; óvónénik színháza keretében dolgoznak fel ezzel kapcsolatos témákat az óvoda dolgozóinak bevonásával a kollégák. Tudatában vagyunk annak, hogy az egészség megőrzésének alapvető feltétele a lelki egészség biztosítása. Éppen ezért a gyermekek érzelmi életének megismerését, a nyugodt, kiegyensúlyozott óvodai környezet megteremtését, a gyermekekhez való szeretetteljes fordulást fontos feladatunknak érezzük.

Több kollega elsajátította az "Így tedd rá!" gyermektánc tanítás módszertanát, melyet beépít a mindennapi nevelőmunkájába, valamint közös óvodai események alkalmával szívesen használja óvodai szinten. Az ünnepi táncházak, zenés- mozgásos ügyességi játékok segítik a zene szeretetének elmélyítését, a közös

A közösségépítésre különösen nagy hangsúlyt fektet az óvoda. Olyan programok, megmozdulások segítik mindezt, mint például az októberben megrendezésre kerülő Tesz- Vesz Napok, a Mosoly napi flasch mob, a novemberi Márton napi szülős kézműves délután, majd Márton napi lámpás felvonulás, a karácsonyi Bazilika beli óvodai koncert, az egy hetes farsangi mulatságsorozat, az anyák napi-, és gyereknapi kirándulás. Az óvoda törekszik arra, hogy a szülők is minél több programon vehessenek részt, ezzel erősítve az intézmény és a szülők közötti kapcsolat elmélyülését, hiszen a gyerekek jólléte, és harmonikus fejlődése csak a családokkal való együttműködés által lehetséges.

Mivel soknemzetiségű óvoda vagyunk, ezért fontos a különböző nemzetiségek megismerése is. A szülőkkel való együttműködésre építve nemzetiségi napokat szervezünk, melyek lehetővé teszik a gyermekek számára más kultúrák életébe való betekintést, és ezáltal a világnézet tágulását, egymás elfogadását. A magyar kultúra, és a magyar történelem jeles napjairól is megemlékezünk, mellyel segítjük a nemzeti érzés alakulását és az országunkban élő más kultúrából érkezett gyermekek ismeretinek bővülését. Ilyen alkalom a március 15.- ei óvoda szintű programsorozat, melynek során a csoportok az intézményen belül több helyszínen különböző tevékenységeken keresztül juthatnak új ismeretekhez, élményekhez a témával kapcsolatban.

A csoportokban angol nyelvvel történő játékos ismerkedés is zajlik. Az óvodapedagógusok játékos helyzeteken keresztül bővítik a gyermekek angol tudását. Hétköznapi szituációk során használt kifejezések, szavak, mondókák, versek, és dalok segítik a gyerekek angoltudásának gazdagodását.

A pedagógia munkánk sokszínűségét jellemzi, hogy a kollegák élnek a pedagógiai szabadságukkal. Az elmúlt évek során aktívan működik a két Montessori csoportunk, megkezdte működését a tehetséggondozás szervezett keretek között. Szakmai módszertani műhelyt és szakmai teameket indítottunk, melyek keretében aktuális módszertani kérdésekkel, újításokkal foglalkozunk. Jó alkalom a szakmai továbbfejlődésre és az óvoda sajátos arculatának alakítására.

Az intézmény sokrétű működését több szakmai-, módszertani műhely segíti. Ilyen a nyelvi team; a néphagyomány őrző team. A munkaközösségek vezetői összehangolják a négy csoport éves tevékenységeit, az éppen aktuális téma közös programokon történő megvalósítását.

A belső tudásmegosztás aktívan, hatékonyan működik. A csoportlátogatások rendszeresek, melyek hospitálási lehetőségek is egyben a tudásmegosztás jegyében. Itt nemcsak a pedagógusok fejlesztőmunkáját figyelhetik meg a kollégák, hanem a nevelést- oktatást közvetlenül segítőkkel való együttműködés lehetőségeit is, hiszen a dajkák, és a pedagógiai asszisztens is szerves része a csoport életének.

Az ismeretek, és a tudásmegosztás nagyon fontos az óvodában, melyek megvalósítása érdekében szakmai megbeszéléseket; team napokat tart az intézmény nevelőtestülete ezzel is segítve egymás munkájának gazdagítását. Ezek során az óvoda minden dolgozója jelen van, hiszen minden dolgozó aktívan részt vállal a gyermekek életében. A továbbképzések pedig szintén kiterjednek minden óvodai dolgozóra, hogy minél hatékonyabban, szakszerűbben tudják a gyermekek életét gazdagítani.


Pápai Zsanett

Igazgató

Budapest, 2024.